P16-joukkueen vieraspeliputki päättyi tappioon

Neljäs vieraspeli tammikuussa pelattiin viime viikonlopun tapaan Tampereella. Reissuun saatiin tällä kertaa vajaa kolme kentällistä, sillä tiukka pelitahti alkaa vaatia veronsa. Viisi runkopelaajaa oli poissa eri syistä, mutta näin se on varmasti kaikilla joukkueilla, kun pelejä pelataan joka viikonloppu ympäri Suomea. Kaikilta mukaan päässeiltä jälleen hyvää tekemistä, mutta SM-sarjassa pelkkä hyvä ei riitä, vaan Ilves oli lopulta selkeästi parempi lukemin 10-5.

Ensimmäisessä erässä LeBaJosban karvaus oli ehkä liian passiivinen ja Ilves sai luotua enemmän maalipaikkoja. Niilo tasoitti pelin yhteen yhteen, mutta erän lopussa Ilves pääsi kahden maalin etumatkalle 3-1 lukemin.

Toinen erä oli LeBaJosban parasta tekemistä. Ilves meni 4-1 johtoon, mutta karvauksen aktivoiminen toi myös LeBaJosballe omat paikkansa. Oskari teki toisessa pelaamassaan pelissä toisen maalin Eemilin syötöstä. Välissä Ilves pääsi ylivoimalle, kun hyvän hyökkäyspään pyörityksen jälkeen menetettiin pallo ja LeBaJosban puolustaja joutui rikkomaan. Seuranneesta ylivoimasta Ilves rokotti armottomasti.  Erän loppuun LeBajosba sai kavennuksen, kun Petterin vedon reboundissa oli ensimmäisenä Valtteri, joka laittoi pallon varmasti maaliin.

Kolmannessa erässä LeBaJosba lähti hakemaan maali kerrallaan kavennusta. LeBaJosballa oli omat paikkansa ja yksi ylivoimakin, mutta seuraavan maalin teki kuitenkin Ilves. Omassa päässä ei saatu palloa haltuun maalin edessä ja Ilves-pelaaja iski irtopallon maaliin. Tämän jälkeen Ilves rokotti useamman kerran omanpään lepsusta pelaamisesta sekä kertaalleen ylivoimalla. Tilanteessa 9-3 LeBaJosba otti aikalisän ja viimeiset kahdeksan minuuttia LeBaJosba pelasi kuten oli pelannut toisessa erässä. Loppu meni maalein 1-2 LeBaJosballe Miikan ja Niilon toimiessa maalintekijöinä. Näin voitto loppunumeroin 10-5 kotijoukkue Ilvekselle.

Peli pyöri Ilves-pelissä paljon omassa puolustuspäässä, mutta Ilveksen maalit tulivat pitkälti keskialueen pallonmenetyksistä tulleista vastahyökkäyksistä.

Puolustuspäässä Jesperi teki useita hienoja torjuntoja, mutta useampikin pelastus meni ikään kuin hukkaan, kun Ilves-pelaajat olivat vahvempia Jesperin torjuntojen irtopalloissa. Hyökkäyspäässä Miska-Eemil-Oskari kolmikko sai painettua pelin Ilveksen puolustuspäähän parhaiten. Myös Tiitus-Johannes-Petteri-ketju sai toisesta erästä eteenpäin karvauksen toimimaan ja useita vadtahyökkäyspaikkoja, mutta tällä kerralla onnistumiset jäivät yhteen maaliin.

Seuraavat neljä peliä LeBaJosba pelaa kotikentällä ja uskotaan, että seuraavissa otteluissa saataisiin pelattua ehjiä 60 minuuttisia ja voittosarakkeeseen saadaan täytettä.